ទំព័រដើម / ការផ្តល់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺមហារីកមាត់ស្បូនដល់កុមារីអាយុ៩ឆ្នាំ
កាលពីថ្ងៃចន្ទ ទី៣០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ នៅសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង សាខាសៀមរាប គ្រូពេទ្យបានផ្តល់ថ្នាំវ៉ាក់សាំងការពារជំងឺមហារីកមាត់ស្បូន ជូនកុមារីអាយុ៩ឆ្នាំ ដោយឥតគិតថ្លៃ។ ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងរដ្ឋបាលមូលដ្ឋាន ព្រមទាំងមានការគាំទ្រពីអង្គការសម្ព័ន្ធសកលសម្រាប់វ៉ាក់សាំង តាមរយៈការផ្តល់ថ្នាំបង្ការនៅតាមសាលាបឋមសិក្សា។
ជំងឺមហារីកមាត់ស្បូន ត្រូវបានគេប្រសិទ្ធនាមថាជា “ឃាតកលាក់មុខ” ហើយក៏ជាជំងឺមួយដែលអាចការពារបានទាំងស្រុងផងដែរដោយសារថ្នាំបង្ការ។ ជំងឺនេះជាមូលហេតុចម្បងទីបួននៃការស្លាប់របស់ស្ត្រីដោយជំងឺមហារីកនៅទូទាំងពិភពលោក។ នៅកម្ពុជាជំងឺមហារីកមាត់ស្បូនគឺជាមូលហេតុចម្បងទី២ ក្នុងចំណោមមហារីកគ្រប់ប្រភេទដែលកើតទៅលើស្ត្រីគ្រប់វ័យ ដោយយោងទៅតាមរបាយការណ៍របស់អង្គការសុខភាពពិភពលោកឆ្នាំ២០២០ បានបង្ហាញថាជំងឺមហារីកមាត់ស្បូនសរុបចំនួនប្រមាណ ១១៣៥ករណីត្រូវបានធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យ ហើយចំនួន ៦៤៣ករណីបានស្លាប់។
ថ្នាំបង្ការជំងឺមហារីកមាត់ស្បូន គឺមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ក្នុងការការពារស្ត្រីពីជំងឺមហារីកមាត់ស្បូនតាមរយៈការកាត់ផ្តាច់នូវការចម្លងមេរោគមហារីកមាត់ស្បូន។ យោងទៅលើការសិក្សាស្រាវជ្រាវតាមបែបវិទ្យាសាស្ត្ររបស់អង្គការសុខភាពពិភពលោកនាពេលបច្ចុប្បន្នបានបង្ហាញថា៖ ថ្នាំបង្ការជំងឺមហារីកមាត់ស្បូនចំនួន១ដូសគឺមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ក្នុងការកាត់បន្ថយការឆ្លង និងការការពារពីជំងឺមហារីកមាត់ស្បូន។

On Monday, October 30, 2023, at the American Intercontinental School, Siem Reap Branch, doctors gave a free cervical cancer vaccine to a 9-year-old girl. In collaboration with the Ministry of Education, Youth and Sports and local administration, as well as the support of the Global Alliance for Vaccines through the provision of vaccines in primary schools.
Cervical cancer has been dubbed the “hidden killer” and is also a vaccine that can be completely prevented. It is the fourth leading cause of cancer deaths in women worldwide. In Cambodia, cervical cancer is the second leading cause of all types of cancer in women of all ages, according to the World Health Organization 2020 report that a total of 1,135 cases of cervical cancer were diagnosed. Diagnosed and 643 deaths.
The cervical cancer vaccine is highly effective in protecting women from cervical cancer by cutting off the transmission of cervical cancer. According to a current scientific study by the World Health Organization, a single dose of cervical cancer vaccine is highly effective in reducing infection and preventing cervical cancer.