សហគមន៍នៃសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង យើង
បំណង​នៃ​បេសកកម្ម​អប់រំ​របស់​យើង​ គឺ​ដើម្បី​ជួយ​ដល់​កូន​ៗ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទៅ​ឱ្យ​មាន​វឌ្ឍនភាព​នៅក្នុង​ប្រទេស​។ សាលារៀន​ អន្តរទ្វីប​ អាមេរិកាំង​ របស់​យើង​ដែល​បច្ចុប្បន្ន​មាន​ដប់​សាខា​នៅ​ក្រុងភ្នំពេញ​ និងតាមបណ្តាលខេត្តផ្សេងៗគឺជា​សហគមន៍​អប់រំ​មួយ​ដែល​ធ្វើការ​ជាមួយគ្នា​ដោយ​ភាព​ស្អិត​រមួត​ ប្រៀប​ដូចជា​មនុស្ស​នៃ​គ្រួសារ​តែមួយ​។ ទាំង​សិស្សានុសិស្ស​ ឪពុក​ម្តាយ​ អ្នកអាណាព្យាបាល​ និង​លោកគ្រូ​ អ្នកគ្រូ​របស់​យើង​មាន​អារម្មណ៍​ទទួលការ​ស្វាគមន៍​ និង​ចូលរួម​សហការ​គ្នា​ប្រកបដោយ​ភាតរភាព​។ ហើយ​យើង​ចង់ឱ្យ​សាលារៀន​យើង​ឱ្យ​ក្លាយជា​សមាជិក​អភិវឌ្ឍ​ដ៏​សកម្ម​នៅក្នុង​សង្កាត់​ ខណ្ឌ​ ក្រុង​ និង​ប្រទេស​ដើម្បី​ឱ្យ​មានការ​រីកចម្រើន​នៅ​តាម​សហគមន៍​នី​មួយ​ៗ។
សហគមន៍នៃសាលារៀនយើង
នៅពេល​លោកអ្នក​ និង​​កូន​ៗរបស់​លោកអ្នក​ចូលរួម​ក្នុង​សហគមន៍​អប់រំ​នៃ​សាលារៀន​ អន្តរទ្វីប​ អាមេរិកាំង ​របស់​យើង​ លោកអ្នក​ និង​កូន​ៗនឹង​ត្រូវ​បាន​ស្វាគមន៍​ក្នុង​សហគមន៍​យ៉ាង​កក់ក្តៅ​។ លោកគ្រូ​ អ្នកគ្រូ​ បុគ្គលិក​គ្រប់​ជាន់ថ្នាក់​ ត្រៀមខ្លួន​ជានិច្ច​ក្នុង​ការ​ជួយ​លោកអ្នក​ និង​ពួកគាត់​ក្នុង​ទិដ្ឋភាព​នៃ​ជីវិត​អប់រំ​នៅ​សាលារៀន​ អន្តរទ្វីប​។ សាលារៀន​យើង​ គឺជា​មជ្ឈមណ្ឌល​អប់រំ​សម្រាប់​សហគមន៍​របស់​ពួកគាត់ ហើយ​មាន​ព្រឹត្តិ​ការណ៍​ និង​សកម្មភាព​ដ៏​មានតម្លៃ​ជាច្រើន​សម្រាប់​ពួកគាត់​ដូចជា​ កម្មវិធី​អប់រំ​ពិសេស​ កម្មវិធី​ប្រកួត​ប្រជែង​ផ្សេង​ៗ កម្មវិធី​ជំនាញ​ថ្ងៃសៅរ៍​ កម្មវិធី​ទស្សនកិច្ច​ កម្មវិធី​វប្បធម៌​ និង​កម្មវិធី​សង្គម​ជាដើម​។
ការគាំទ្រសហគមន៍នៃ​មូលដ្ឋានរបស់យើង
ក្រៅតែ​អំពី​ការ​ផ្តល់​នូវ​ការអប់រំ​ប្រកបដោយ​គុណភាព​ យើង​ក៏​មានកម្ម​វិធី​វិនិយោគ​ ឬជួយ​សហគមន៍​របស់​យើង​ផង​ដែរ​ ដែល​ជា​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ដើម្បី​សកម្មភាព​សប្បុរសធម៌​។ យើង​គិតថា​សាលារៀន​ គឺជា​ផ្នែក​សំខាន់​មួយ​នៃ​សហគមន៍​។ ហើយ​សាខា​នៃ​សាលារៀន​យើង​ទាំងអស់​ តែងតែ​ត្រូវ​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​ក្លាយជា​សមាជិក​សកម្ម​ក្នុង​ការ​ជួយ​សហគមន៍​នៃ​មូលដ្ឋាន​របស់​ពួកគាត់​នី​មួយ​ៗ។ សិស្សានុសិស្ស​ អ្នកអាណាព្យាបាល​ បុគ្គលិក​ និង​លោកគ្រូ​ អ្នកគ្រូ​របស់​យើង​តែងតែ​បរិច្ចាគ​ពេលវេលា​ដ៏​មានតម្លៃ​ សម្ភារៈ​ និង​ធនធាន​របស់​ពួកគាត់ដើម្បី​គាំទ្រ​គម្រោង​ សប្បុរសធម៌​ និង​សហគមន៍​របស់​យើង​។ ទាំងនេះ​ជា​ទង្វើ​ដ៏​ថ្លៃថ្លា​ និង​ជា​គំរូ​សម្រាប់​សង្គមជាតិ​ទាំងមូល​ ហើយក៏​ជា​ការ​បង្ហាញ​ពី​ទំនាក់ទំនង​យ៉ាង​ជិតស្និទ្ធ​រវាង​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៃ​សហគមន៍​ និង​សាខា​នៃ​សាលារៀន​យើង​ផង​ដែរ​។
គម្រោងសហគមន៍របស់យើង
• សាលា​បាន​បង្កើត​កម្មវិធី​សប្បុរសធម៌​ដើម្បី​សហគមន៍​មួយ​នៅ​ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ២០១៨​ ដោយធ្វើ​ការ​រៃអង្គាស​តាមឆន្ទៈ​ និង​លទ្ធភាព​នូវ​ថវិកា​ សម្ភារ​សិក្សា​ តុ​ កៅអី​គ្រូ​ ធុងសម្រាម​ បង់​អង្គុយ​ និង​ដើមផ្កា​ ព្រមទាំង​ដឹកនាំ​សិស្សានុសិស្ស​ លោកគ្រូ​ អ្នកគ្រូ​ បុគ្គលិក​ដែល​ស្ម័គ្រចិត្ត​ទៅ​ធ្វើ​សួនច្បារ​ លាបថ្នាំ​ក្លោងទ្វារ​ បង្អួច​ និង​ទ្វារ​នៅ​សាលា​ទួល​សូភី​ ដែល​ជា​សហគមន៍​ក្រីក្រ​មួយ​នៅ​ខេត្តកណ្តាល​។ គោលបំណង​នៃ​កម្មវិធី​សប្បុរសធម៌​នេះ​គឺ​ដើម្បី​បណ្តុះ​វប្បធម៌​ និង​របៀប​ធ្វើការ​នៅ​សហគមន៍​ជាក់ស្តែង​ដល់​កូន​ៗ ព្រមទាំង​ចង់ឱ្យ​ពួកគាត់មានបទពិសោធលើ​ការងារ​ផ្នែក​នេះ​ ដែល​ជា​តម្រូវការ​សម្រាប់​លក្ខខណ្ឌ​មួយ​នៃ​អាហារ​រូបករណ៍​សិក្សា​នៅ​ក្រៅប្រទេស​។ ម្យ៉ាងទៀត​ ជាសកម្ម​ភាព​ប្រកបដោយ​អត្ថន័យ​សម្រាប់​សង្គម​ និង​សម្រាប់​ពិភពលោក​ផង​ដែរ​។
• នៅ​តាម​សាខា​នី​មួយ​ៗ សាលារៀន​យើង​បាន​បង្កើត​ហិប​សប្បុរសធម៌​ សម្រាប់​លើកទឹកចិត្ត​ និង​គាំទ្រ​ដល់​សិស្សានុសិស្ស​ក្នុង​ការ​បរិច្ចាគ​នូវ​ថវិកា​ ឬសម្ភារៈ​ដែល​គ្រួសារ​ ឬពួកគាត់​ឈប់​ប្រើ​ដែល​មាន​ដូចជា​ ស្បែកជើង​ សៀវភៅ​ សម្លៀកបំពាក់​ កង់​ ថវិកា​ ឬសម្ភារៈផ្សេង​ៗទៀត​ទៅតាម​លទ្ធភាព​របស់​ពួកគាត់​នី​មួយ​ៗដើម្បី​សាលា​យក​ទៅ​ជួយ​ដល់​សហគមន៍​នៃ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្រីក្រ​នៅក្នុង​ប្រទេស​។
• រៀងរាល់​កម្មវិធី​តាំងពិព័រណ៍​ កម្មវិធី​វប្បធម៌​ ឬកម្ម​វិ​ធី​ផ្សេង​ៗ សាលា​តែងតែ​បណ្តុះ​គំនិត​សប្បុរសធម៌​ដល់​កូន​ៗដោយ​រៀបចំ​ឱ្យ​ពួកគាត់លក់​ចំណីអាហារ​ ភេសជ្ជៈ​ ឬសម្ភារៈ​ផ្សេង​ៗដើម្បី​យក​ប្រាក់ចំណេញ​ជួយ​ដល់​សហគមន៍​ក្រីក្រ​។ សកម្មភាព​នេះ​ សាលា​មានបំណង​ចង់​បណ្តុះ​នូវ​គំនិត​មនុស្សធម៌​ និង​ការ​ចេះ​ធ្វើ​ និង​គ្រប់គ្រង​អាជីវកម្ម​ (ខ្នាត​តូច​) និង​របៀប​ធ្វើការងារ​ជា​ក្រុម​ផង​ដែរ​។
• ជាមួយ​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​ប្រចាំឆ្នាំ​សិក្សា​នៃ​សិស្សានុសិស្ស​ សាលារៀន​ អន្តរទ្វីប​ អាមេរិក តែងតែ​ផ្សារភ្ជាប់​ជានិច្ច​នូវ​សកម្មភាព​សប្បុរសធម៌​នៅ​សហគមន៍​ ដោយ​បំផុស​ដល់​កូន​ៗដែល​ត្រូវ​ធ្វើទស្សនកិច្ច​សិក្សា​ឱ្យ​រៀបចំ​តាម​ឆន្ទៈ​ និង​លទ្ធភាព​របស់​ពួកគាត់​នី​មួយ​ៗនូវ​សម្ភារ​សិក្សា​ សម្លៀកបំពាក់​ នំ​ ឬអំ​ណោយ​ផ្សេង​ៗដើម្បី​ផ្តល់​ជូន​ដល់​សិស្សានុសិស្ស​នៃ​សាលារៀន​នៅ​សហគមន៍​ក្រីក្រ​នៅ​តាម​បណ្តោយ​ផ្លូវ​នៃ​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់​យើង​។ សកម្មភាព​នេះ​ផង​ដែរ​ ក្រៅអំពី​ការ​ផ្សារភ្ជាប់​នូវ​ការយល់​ដឹង​ជាក់ស្តែង​នៅ​តំបន់​ទស្សនកិច្ច​ កូន​ៗត្រូវ​បាន​បណ្តុះ​គំនិត​សប្បុរសធម៌​ដែល​ជាសកម្ម​ភាព​ដ៏​ថ្លៃថ្លា​សម្រាប់​សង្គម​ និង​ពិភពលោក​។

The American Intercon School Community
Our educational mission is to help children and all Cambodians prosperously advance together in harmony. Our ten campuses in the capital city of Phnom Penh along with more campuses in the provinces is an educational community working hand in hand as one family. The collaboration between our students, parents, guardians, and teachers is a very healthy and closely connected one. In conclusion, we want our school to become an active member contributing to the welfare and prosperity of our community, district, city, and our loving country.
Our School Community
When you and your children join the educational community of our American Intercon School, you and your children will be warmly welcomed in the community. Teachers and all staff at all levels are always ready to help you and them in the picture of educational life in our American Intercon School. Our school is an educational center for their community and there are many valuable events and activities for them such as special education programs, competitions, Saturday skill programs, study tours, culture day, and other social programs.
The Supportive Community of Our Foundation
Besides the provision of quality education, we also have an investment program or help our community which is the initial idea for charity activities. We think school is one of the important parts of the community. Furthermore, all the campuses of our school are always encouraged to be active members in helping the community of their foundation. Our students, parents, staff, and teachers always devote their precious time, materials, and resources to supporting our charity projects and community. All of these are very good actions and role models for the whole society, and also show the close relationship between the people of the community and our school campus.
The Plan of Our Community
• School established a charity program for the community in September 2018 by voluntary fundraising and the affordability of money, study materials, tables, chairs, trash bins, benches, and flowers, and also led the students, teachers, staff who volunteered to garden and paint the gates, windows, and doors at Toul Sophy School which is one of the poor communities in Kandal province. The purpose of their charity program is to grow a culture and the practical way of working as we want to expose them to this experience, which is the requirement for a condition of a scholarship to study abroad. On the other hand, it is a meaningful activity for society and the world too.
• In each campus, our school has made the charity box to encourage and support the students to donate money or items which their family or they stop using, such as shoes, books, clothes, bikes, money, or other materials as much as possible for the school so that the school collects to offer to poor people of our community in the country.
• At every exhibition program, culture day, or other programs, the school always develops the children’s charity idea by arranging for them to sell food, drinks, or other materials in order to collect the profit to help the poor community. In this activity, the school has the purpose to grow the humanity idea, hard skills, business management (small business), and teamwork.